Etkili Haşere Yöntemleri


ETKİLİ BİR BÖCEK İLAÇLAMA AŞAMALARI

Gözlem Aşaması
Türün ve populasyon yoğunluğunun saptanması çalışmalarını içerir. Hangi türe karşı hangi kontrol çalışmalarının kullanılması gerektiği saptanır. Gözlem aşamasının son derece iyi yapılması gerekmektedir.Bundan sonraki yapılan işlemlerin başarısı harika bir gözlem yapılmasına bağlı olmaktadır.
Kontrol Çalışması
Genel olarak fiziksel ve kimyasal haşere çalışmaları içerir. Hangi tür biyosidal ürünün  hangi periyotlarla uygulanması gerektiği, hangi fiziksel mücadele uygulamalarının yapılacağına karar verilir ve uygulama başlatılır.Uygulama yapılırken çok dikkat edilmelidir ve uygulama yapan kişinin çok bilinçli olması gerekmektedir.
Korunma Çalışması
Mücadele çalışmaları devam ederken uygulanan fiziksel engelleme ve mekanı zararlılar açısından cazip hale getiren unsurları ortadan kaldırma ve düzeltme çalışmalarını içerir. Örneğin; açık bırakılan yiyeceklerin uygun şekilde depolanması, duvarlardaki deliklerin kapatılması gibi.Bu ilaçlama kadar önem arz etmektedir.İlaçlama içerideki sorunu bitir ve bir süre dışardan gelen sorununda üstesinden gelir.Fakat uzun vade de rahat edilmesi ve haşere görülmemesi için mutlaka geliş yolları kapatılmalı ve ortam hijyenik tutulmalıdır.Aksi taktirde ilacın etkisi bittikten sonra aynı yerden tekrar haşere gelmesi kaçınılmazdır.
Periyodik İlaçlama Çalışması
Böcek ilaçlama yapılan mekanda haşere sorunları bittikten sonra düzenli olarak ayda 1 yapılan ilaçlama hizmetini kapsar.Bu işlem genel olarak özellikle gıda işletmelerinde ayda 1 diğer işletmelerde 3 ayda bir ev ve yaşam alanlarında ise 6 ayda bir tekrarlanmalıdır.En az ilk uygulama kadar önemli olup aksatılması durumunda haşere sorunları ile tekrardan karşılaşılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sivrisinek Haşeresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply