Sivrisinek Haşeresi

Sivrisinek Haşeresi

Sivrisinek uçan haşere grubunda yer alan bu nedenle de ilaçlaması zor olan bir haşeredir. Zararlı bir haşere türü olan sivrisinek haşeresi konakçı beslenmeleri sonucunda pek çok hastalığı taşıyan haşerelerdir.

  1. Sivrisinek Ne İle Beslenir?

Sivrisinek parazit olarak beslenen ve yaşamını sürdüren bir canlıdır. Sivrisinek hayvanların ve insanların kanı ile beslenmektedir. Erkek sivrisinekler sadece bitki öz suları ile beslendiği için insanları sokmazlar. Dişiler ise yumurtlayabilmek için kanla beslenirler yani insanları sokan sivrisinekler aslında dişi sivrisineklerdir.

  1. Sivrisinek Nasıl Çoğalır?

Sivrisinek yumurtalayarak çoğalan bir haşere türüdür. Sivrisinekler çok hızlı çoğalmaktadır. Bir dişi sivrisinek ömrü boyunca 3000 kadar yumurta üretebilir. Yumurtada ise yavrular çok hızlı büyürler.

  1. Sivrisinek Zararları Nelerdir?
  • Sivrisinek pek çok zarara neden olan bir parazittir. Kanla beslendiği için sivrisineğin beslendiği yerde beslenmeden sonra kaşıntı, yanma, kızarma ve kabarıklık gibi bulgular gözlemlenmektedir.
  • Sivrisinek ısırması bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Sivrisinek zararları arasında yinebir yerden başka bir yere taşıyabildiği için başta pek çok hastalığa yakalanmanıza neden olması yer almaktadır.
  1. Sivrisinek Nerede Yaşar?

Sivrisinekler genel olarak lağım suları, bataklık, kirli su birikintilerin olduğu pis yerlerde çok sık olarak gözlemlenirken.

  1. Sivrisinek Ne Kadar Yaşar?

Sivrisinek cinsine göre ömrü değişen canlılardır. Dişileri 60 – 90 gün arası yaşarken erkekleri sadece 2 – 3 gün yaşayabilirler.

  1. Sivrisinek İle Bireysel Mücadele Edilir Mi?

Sivrisinek uçan haşere grubunda yer aldığı için mücadele etmesi çok zor olan bir haşere türüdür. Bu nedenle bireysel mücadeleden hemen hemen hiçbir sonuç alınmayacaktır.

  1. Sivrisinek İlaçlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle sivrisineklerin neden bu kadar yoğun olarak görüldüğü anlaşılır. Eğer yakında kirli su birikintisi ya da bataklık varsa öncelikli olarak bu alanların temizlenmesi gerekecektir. Böyle alanlar yoksa ilaçlama şirketi sıvı ilaçlama yöntemini kullanarak bu sivrisinek ilacı buhar püskürtme yolu ile kullanarak alandaki sivrisineklerden kurtulmanızı sağlayacaklarıdır.

Bir önceki yazımız olan Akrep Haşeresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply