Doğal Yollar İle Haşerelerden Kurtulmak Mümkün mü?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/bocekilaclamaistanbul.net/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

İnsanlık tarihi taşıdıkları hastalıklar ve salgınlar nedeniyle haşerelerle sürekli mücadele etmiştir. Günümüzde artık evlerimiz daha donanımlı ve temiz olsa da nüfus ve yapılaşmanın artması nedeniyle haşerelere karşı etkin bir şekilde korunamıyoruz.
Eski zamanlarda doğal böcek kovucular kullanılarak bu haşerelerden kurtulmaya çalışılırdı. Bazı aileler kimyasal ürünler kullansa da diğerleri bitkileri kullanarak böcek, sinek ve sivrisinekleri kaçırmaya çalışırdı. Bugünkü makalemizde kimyasal madde kullanmadan evdeki böceklerden nasıl kurtulacağımızdan bahsedeceğiz.
Mutfak ve tuvalet ıslak alanların ilk olarak temiz tutulması gerekir. Yine de sadece temiz tutmak haşereleri tamamen ortadan kaldırmaz. Çünkü yaşadığımız yerlerde bulunan ve eski giysiler, kullanılmayan oyuncaklar ya da diğer nesneler hamam böceği, tahtakurusu gibi haşerelerin ilgisini çeker.


Pire otu veya kasımpatı
Bu bitki karınca, mayt ve yaprak biti gibi böcekleri uzaklaştırmada kullanılır Meyve bahçesi ve tarlalarda bulunan ürünlerin böcekler tarafından istila edilmesini engellemek için çiftçiler tarafından kullanılır.
Santa maria
Santa miara bitkisi daha çok karasinek ve sivrisinekler için kullanılmaktadır. Etkisini arttırmak için lavanta ve idris otu ile beraber kullanabilirsiniz. Evinizin bölümü üzerinde özellikle de kapı ve pencereye yakın kısımlara ekebilirsiniz.
Fesleğen
Fesleğen taze ya da kurutulmuş olarak ev içerisinde kullanılır. Bahçede hoş bir koku yayan fesleğen karasinek ve sivrisinekleri de uzak tutması ile bilinir. Bitkinin yapraklarını yemekleriniz içerisinde de kullanabilirsiniz.
Lavanta
Güçlü bir kokusu olan lavanta sivrisinek, karasinek, pire ya da güvelerin bir numaralı düşmanı olarak bilinir. Evinizde lavanta bulunmuyorsa çiçekçiden bir demet alıp kurutarak kullanabilirsiniz.
Ciddi şekilde haşere istilasına uğramayan evlerde bu yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Ancak haşere problemlerinde en etkili yöntem böcek ilaçlama yöntemidir. İlaçlama uygulamasının gerekli bilgi ve yetenekle donatılmış uzmanlar tarafından yapılması gerekir. İlaçlama hizmeti ile istila eden veya istila potansiyeli taşıyan böcek türlerine müdahale edilir. Müdahale sırasında böceğin biyolojisi ve alışkanlıklarını dikkate alınarak ilaçlama yapılır. Haşere konusunda uzman olmayan kişilerin müdahale etmesi sorunu çözmeyecektir. Haşere ile mücadele çevre sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Profesyonel haşere ilaçlama firmaları müdahalelerini sağlıklı ve etkin bir şekilde uygulamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hamamböceği Nasıl İlaçlanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply