Güve Haşeresi

Güve genel olarak odun, kumaş, kürk gibi ürünleri tercih ettiği için insanlara doğrudan zarar vermeyen ancak bulunduğu alanlarda maddi kayıpların yaşanmasına sebep olan bir haşeredir. Güve haşeresi ile mücadelede ise güve ilacı ile ilaçlamayöntemine başvurulmalıdır.

 1. Güve Türleri Nelerdir?

Güve türleri genel olarak halı güvesi, tahıl güvesi, deri güvesi ve odun güvesi olmak üzere dörde ayrılmaktadır.

 • Halı güvesi adından da anlaşılabileceği üzere kumaş, halı, koltuk gibi eşyalara yuva yapmakta ve yumurtalarını buraya bırakmaktadır.
 • Tahıl güvesi tahılların tanelerini yiyerek dış kabuğunu atmakta ve buralara yuvalarını yaparak çoğalmaktadır.
 • Deri güvesi, deriden yapılmış her türlü nesneyi kemirmektedir.
 • Odun güvesi ise odun olan her şeyi yiyerek beslenir. Bunun içine mobilyaların ahşap kısımları da dahildir.
 1. Güve İle Nasıl Çoğalır?

Güve yumurtlayarak çoğalmaktadır. Güve yumurtladıktan sonra yumurtadan çıkan kurtçuklar beslenmekte ve büyüyerek güve kelebeğiolmaktadır.

 1. Güve Ne Yer?

Güvenin ne ile beslendiği türüne göre değişmektedir. Mesela halı güvesi sadece kumaştan beslenirken tahıl güvesi sadece tahıllar ile beslenmektedir.

 1. Güve İle Bireysel Mücadele Edilir Mi?

Güveler çok hızlı çoğalan haşereler olup bu haşereler ile bireysel mücadeleden %100 sonuç almanız imkansızdır. Güve ile mücadelede mutlaka ilaçları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış, profesyonel böcek ve haşere ilaçlama firmalarının güve ilacı ile yaptığı ilaçlama hizmetinden yararlanmalısınız.

 1. Güve İnsanlara Zarar Verir?

Güveler insanlara zarar vermezler.

 1. Güve Nasıl Zarar Verir?

Güve genel olarak eşyalara zarar verdiği için bu eşyaların kullanılamamasına ve sizin maddi açıdan çok büyük zarar görmenize neden olmaktadır. Bu nedenle güve problemi asla hafife alınmaması gereken bir problemdir.

 1. Güve İlaçlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle evinize gelen ilaçlama şirketi çalışanları sıkıntı yaratan güve cinsini tespit ederler. Bu güve türlerine göre bu güvelerin yuvalandıkları ve olası yuva alanlarına sıvı ve püskürtme yolu ile ilaçlama yapılır. Güvelerin yoğunluğuna göre ilaçlama şirketi daha farklı bir güve ilaçlama yöntemi de uygulayabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Karasinek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply