Tahta Kurusu Neyle Beslenir?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/bocekilaclamaistanbul.net/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Tahta Kurusu Neyle Beslenir?

Haşereler gibi sevimsiz bir konuda bilgi sahibi olmayı ve tahtakurusu neyle beslenir türü sorulara net yanıtlar vermeyi insan ve toplum sağlığı açısından gerekli kabul edin.

Çünkü sivrisineklere benzer biçimde tahtakurusu neyle beslenir dendiği zaman cevap kanla olmaktadır. İnsan ve hayvan kanı bu çeşit haşereler için beslenme kaynağıdır. Kırlarda kuyruğunu durmaksızın sallayarak dolaşan hayvanlar aslında sinek ve sivrisinekleri kovalamaya çalışıyorlardır. Yazları biz de sineklerden çok şikayet ederiz.

Tahtakurusu İnsana Nasıl Zarar Veriyor?

İşte tahtakurusu da insan sağlığına zararlı haşeratlar içine girer. Üstelik sivrisinek gibi elinizi salladığınızda kaçıp gitmez. Üzerine yerleştiği canlıda kalmaya ve kan emmeye devam eder. Bir tahtakurusu bu işi günde dört beş kez yapabilir. Kendisi milimetrik boyutta bir canlıdır ama kendi ağırlığının altı kadar bir ağırlıkta kan emebilir. Özellikle geceleri ısırır. Isırılan yer kızarır, kabarır, kaşınır. Siz de kaşıdıkça enfeksiyon riskini artırırsınız. Sonuçta tahtakurusu ısırıkları yaraya bile dönüşebilir. Kaşıntılardan uyuyamamak ise zaten başlı başına bir derttir.

Fakat tahtakurusunun esas tehlikesi kendi başına mikrop veya virüs taşıması değildir. Sizden önce ısırdığı canlıdaki mikrobu (az ihtimal bile olsa) size bulaştırmasıdır. Zamanında ve yerinde önlem alınmazsa tahtakurusunun vereceği zararlardan biri de budur.

Isıracağı yere önceden bir salgı enjekte eder ve uyuşmasını sağlar. Böylece özellikle geceleri birkaç kez ısırılabilirsiniz. Vücudun açıkta kalan kol, bacak, boyun gibi kısımları tahtakurusunun temel av sahasıdır.

Tahtakurusu Nerelerde Görülür?

Otel odaları, yatakhaneler, tozlu yerler, eski evler, bavul dipleri, dolap içleri, yatak kenarları yaşaması için ideal ortamlardır. Evden eve eşya taşırken onları da taşıyabilirsiniz. Çok fazla kan emebilme gücüne sahip olan bu canlı aynı zamanda bir kerede 200 yumurta bırakabilir ve hızla çoğalır. Köpek, kedi, kuş türü evcil hayvanların üzerinde de yaşayabilirler.

Bununla birlikte tahtakurusu hastalık yayar mı diye gene toplum sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir konuda verilecek cevap hayırdır. Bugüne kadar tahtakurusu tarafından bulaştırılan herhangi bir hastalığa rastlanmamıştır ama tahtakurularının kan ile beslendiğini bilmek bile yeterince irkilticidir.

Bir önceki yazımız olan Akrep İnsanı Sokar mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply