Kalorifer Böceği Zararlı mıdır?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/bocekilaclamaistanbul.net/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Evlerde en çok görülen böcek türlerinden olan kalorifer böceği kolayca ilaçlanabilen ve kurtulması mümkün olan haşereler arasındadır.

İnsanlar bu tür böcek istilaları yaşadıklarında kalorifer böceği zararlı mıdır diye düşünmek yerine tiksinti duyarlar. Mutfakta, evin çeşitli yerlerinde gezindiğini düşündüğünüz binlerce böcek sizi huzursuz edecektir. Aynı zamanda hijyen açısından da zararlı olan bu canlılar ilaçlama yapılmadan ortadan kalkmayabilir. Çoğu zaman elma sirkesi, poşetli ilaçlar ve diğer yöntemler bu böceklerden kalıcı olarak kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kalorifer böceği ilaçlama ve sorunlu bir hijyen probleminden kurtuluş sağlama açısından önemli olan bu zararlılar, insan sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle çocuk olan evlere büyük bir zarara neden olan bu canlılar, sizi tehdit edecek bir zarar verebilirler.

Hamam Böceğinin Akrabaları

14 milyon bakteri olduğu saptanan bu canlılar bazen ağzınıza burnunuza girebilir. İnsan ve hayvan kanı emmezler ama yapılan araştırmalarda kanserojen madde taşıdıkları ortaya çıkmaktadır.

Gezdikleri yere dışkıladıkları için yiyeceklere ve mekanlara zarar bırakırlar. Ayrıca yılda 30 binden fazla yumurtayı sağa sola bırakan bu canlılar kesin olarak ilaçlama yapılarak yok edilebilir. Gece beslenirler, gündüz seyrek görürler ve açıkta kalan her yiyeceği, böceği yerler. Kalorifer böceği ilaçlama yapılmadan tamamen ortadan kalkmayan bir böcek türüdür.

Kalorifer böceklerinin yaz kış görünmesi olasıdır. Bu sevimsiz canlılar sizi her zaman rahatsız edecektir. Çünkü bir problem söz konusu olmasa bile taşıdıkları virüsler nedeniyle hastalık yaymaya yol açabilirler. Verem mikrobunu taşıyan türlerine bile rastlanmıştır.

Nerelerde Görülür?

Kalorifer böceklerinin yaygın olarak görüldüğü yerlerden biri de işyerleridir. Gıda üretilen yerlerde çok sık görülen ve ciddi sorun yaratan hamamböceklerinin ailesinden gelen bu canlılar, kesin olarak böcek ilaçlama ile yok edilebilir. Diğer yöntemler pek de etki sağlamazlar. Birçok böcek türü gibi kalorifer böcekleri de banyo ve mutfakların lavabo altlarında, yaz kış görünmektedir. Kesin kurtuluş ilaçlama ile sağlanır. Açıkta yiyecek bırakmamak ve her türlü böceğe karşı korunmak son derece önemlidir. Jel ve sıvı ilaçlamalar yaparak kalorifer böceğinden kurtulmak sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Tahta Kurusu Neyle Beslenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply