Tatarcık Hakkında

Tatarcık haşeresinin özellikleri, etkili ilaçlama yöntemi ve daha pek çok merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını bulabileceğiniz bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

TatarcıkHaşeresi

Tatarcık sineği genel olarak sivrisineğe çok benzeyen bir sinek türüdür. Çift kanatlı bir yapıya sahip olan bu böcek türünün büyüklüğü 1 – 3 mm arasında değişmektedir.

  1. Tatarcık Sivrisinekten Nasıl Ayırt Edilir?

Tatarcık sivrisineğe çok benzeyen bir haşere türü olsa da vücudunu saran tüyle ve renk olarak daha donuk ve mat bir renge sahip olması tatarcığı sivrisinekten ayırt etmenizi sağlayacaktır.

  • Tatarcık Nerelerde Yaşar?

Tatarcık sineği genel olarak az ışık alan ve karanlık ortamlarda yaşamayı tercih etmektedir. Ahır, kümes gibi hayvan barınaklarında, pis su birikintilerinde, kanalizasyon çevresinde, mağaralarda, dışkıların üzerinde, mağara, ağaç kovuğu gibi alanlarda yoğun olarak görülmektedir. Evde ise yine aynı şekilde az ışık alan karanlık ortamları dolap arkası, yatak altı gibi alanları sever.

  • Tatarcık Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Tatarcık sineği gündüzleri pasif olarak yaşayan sinekler olup geceleri aktif olurlar ve insanlara ya da içerisinde bulunduğu hayvanlara zarar verirler.

  • Tatarcık Zararlı Mı?

Tatarcık böceği insanların ve hayvanların kanını emerek beslenen canlılar oldukları için insan sağlığı açısından zararlıdır. Tatarcığın beslendiği alanda kızarıklık, kaşıntı, kabarcık ve şişme meydana gelir ve bu rahatsızlıklar 4 – 5 gün civarı devam eder.

  • Tatarcık Nasıl Çoğalır?

Diğer tüm sinek türlerinde olduğu gibi tatarcık da yumurtlama yöntemi ile üremektedir. Dişi tatarcık sinekleri yumurtalarını yine karanlık ve nemli alanlara bırakırlar ve bu larva ve pulpaları dışarıdan bakınca görmek oldukça zordur.

  • Tatarcık Hastalık Bulaştırır Mı?

İnsan ve hayvan kanları ile beslendiği için tatarcık sineği bir önceki konakçıdan aldığı milrobu bir sonraki canlıya taşımaktadır. Tatarcık hastalıkların yayılmasına neden olur.

  • Tatarcık İle Nasıl Mücadele Edilir?

Evinizde tatarcık sineği oluşumu gözlemlediyseniz bir an önce profesyonel bir ilaçlama firması ile iletişime geçmenizde fayda vardır. Bireysel müdahaleler işe yaramayacaktır. Bu sineklerden kurtulmanız için ilaç firmaları tatarcık ilaçlama yöntemleri arasında boyama ve sislemeyöntemleri ile tatarcıklardan kurtulmanızı sağlamaktadır. Aynı şekilde havada uçan tatarcık sineklerini ilaçlamak için de pulvarizasyon yöntemi kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kırkayak Hakkımda başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply