Bit İlaçlama

Eklembacaklılar sınıfından olan bitler, yaklaşık olarak 2 ile 4 mm arasında değişen boyutlarıyla, küçük fakat etkisi büyük canlılardır. Bitler, kanatsız olup, ağızlarıyla sıkı şekilde, bulundukları alana yerleşme ve yine ağızları yardımıyla delme ve kan emme işlemi yapma yetenekleri bulunmaktadır.

Bu canlılar, besinlerini, insan veya hayvanlarda kopan deri parçalarından, salgılana yağlardan veya kan emerek sağlamaktadır. Üç farklı bir türü mevcuttur. Bunlar, saç biti, vücut biti ve kasık biti olarak sıralanmaktadır. Her üçü de insan ve diğer canlıların sağlığı açısından zararlıdır. Ayrıca, inanılmaz hızlı şekilde bulaşma özelliği bulunmaktadır. Bitler, yumurtlama yöntemiyle üremektedir. Yumurtalarına sirke adı verilmektedir. Canlıların ömürleri yaklaşık olarak 1 ay kadardır. Bitler, yapıları itibariyle parazit canlılardır.

Bitlerin yok edilmesine, firmamız gibi ilaçlama konusunda profesyonel olan firmalardan yardım almak çok önemlidir. Kişisel olarak temizlenme çok önemlidir. Ancak, bunun yanında, çevrenin ve yaşam alanlarının gerekli şekilde arındırılması ve ilaçlanması da şarttır. Uzman ekiplerimiz, bit görülen alanlarda, eşyaların ve her köşenin detaylı şekilde ilaçlanmasını sağlamaktadır.

Bit paraziti ile nasıl mücadele edeceğinizi merak ediyorsanız, bu parazit türü ve mücadele yöntemleri hakkında merak ettiğiniz sorulara yazımızdan yanıt alabilirsiniz.

Bit Haşeresi

Bit kanla ve parazit olarak beslenen zararlı bir canlı türüdür. Kaşıntı, alerji gibi reaksiyonlara neden olmakta olan bit haşeresi sağlığınızı tehlikeye atabilen ve bir an önce yok edilmesi gereken haşerelerdir.

  1. Bit Ne İle Beslenir?

Bit insan ve hayvan kanı ile beslenen parazit bir haşere türüdür.

  1. Bit Nasıl Bulaşır?

Bit temas yolu ile bulaşmaktadır. Bitlenen birisinin herhangi bir eşyasını kullanmak ya da ona temas etmek size de bir bulaşmasına neden olabilir.

  1. Bit Türleri Nelerdir?

Bit türleri genel olarak baş biti ve bitki biti olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Baş biti baş, saç ve kulak çevrelerinde bulunan bitlerken; bitki biti bitki ve ağaçların üzerinde yer alan ve üzerinde bulunduğu ağaç ve yapraklarla beslenen bir bit türüdür.

  1. Bit İlacı Nedir?

Bit ilacı bitlerden kurtulmanızı sağlamak için üretilmiş olan özel bir ilaçtır. Evinizde ve yaşam alanlarınızda gözlemlenen bir bitlenme probleminde bit ilacı kullanılırsa ancak bit probleminden kurtulabilirsiniz.

  1. Bit Neden Oluşur?

Yaygın inanışın aksine bit bakteri ya da pislikten oluşmamaktadır. Bitkiler aşırı derecede bulaşıcı oldukları için bu kadar sık bir şekilde başka insanlara bulaşmaktadır. Kısacası bitin bulaşmasında temiz ya da kirli olmanın çok büyük bir etkisi yoktur.

  1. Saç Bitinden Nasıl Kurtulunur?

Saç bitinden kurtulmak için öncelikle bir bit ilacı kullanılmalıdır. Görülen bitler dışında bu bitkilerin sirkelerinin de öldürülmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bir problemi tekrar nüksedecektir. Bunu da ancak çok iyi bir bit ilacı sağlayabilir.

  1. Saç Biti Ne Kadar Yaşar?

Saç biti vücut dışında ancak 48 saat kadar hayatta kalabilir. Bu bitlerin sirkeleri ise insanların vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10 – 15 gün canlı kalabilir.

  1. Bit İlaçlama Nasıl Yapılır?

Saç bitinden kurtulmak için saçtaki bitleri ve sirkeleri öldürecek bir bit ilacı kullanmanız gerekmektedir. Ancak saç bitlerinin sirkeleri 2 hafta kadar eşyalarda yaşayabildiği için tekrar bit bulaşmaması için bir ilaçlama firması ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bit ilaçlama konusunda firmalar genellikle sıvı ve jel ilaçlama yöntemlerine başvurmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Karınca İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply