Kene İlaçlama

Kene, basık vücut yapısına sahip, genellikle kırmızı veya koyu kahverengi renkte olan bir canlıdır. Yaklaşık olarak 1 veya 5 mm uzunluğunda olan, boyutları küçük ama zararları büyük bir canlı türüdür. Keneler, kan emerek beslenmektedir. Haşere sınıfında olan bu canlılar, evcil ve yabani hayvanların üzerinde parazit olarak yaşamaktadır. Bu anlamda, özellikle evcil hayvanların yaşam alanlarında girmeleri neticesinde keneler insanlara da geçmektedir. Öte yandan, bu hayvanlara, özellikle bahar aylarında, çimenlik gibi yeşil alanlarda rastlamanız da mümkündür. Son yıllarda, kırım kongo kanamalı ateşi bulaştıran kenelerin varlığı insan sağlığını önemli şekilde tehdit eder hale gelmiştir. Bu nedenle, özellikle bahar ve yaz ayların öncesinde yeşil alanların, tarım alanlarının ve kırlık yerlerin ilaçlanması gerekmektedir.

Kene ısırması durumunda, bunun elle gelişigüzel koparılması çok yanlıştır. Mutlaka steril malzemeler ve pens yardımıyla çıkarılması gerekmektedir. Kene ilaçlaması, kesinlikle bireysel şekilde yapılamaz. Kişilerin tek başına ilaçlama yapmaya çalışması kesin sonuç vermeyecektir. Profesyonel firmalar ise, ilaçlama konusunda en doğru ilaçlama yöntemlerini kullanmaktadır. Firmamızdan, İstanbul İli ve ilçelerinde kene ilaçlaması anlamında en doğru ve sonuç odaklı hizmeti alabilirsiniz. Bu zararlı ve parazit hayvanların hayatınızdan çıkması için mutlaka doğru malzeme ve doğru teçhizat ile çalışan firmalardan yardım almanız gerekmektedir.

Kan emerek beslenen kene haşeresi, bu haşere ile nasıl mücadele edileceği hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KeneHaşeresi

Kene haşeresi kan emerek beslendiği için hemen hemen tüm evcil ve yabani hayvanların üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlar aracılığı ile insanlara geçebilir. Bu nedenle, özellikle kene ısırmaları hayvancılıkla uğraşan kişilerde ve çoğunlukla kırsal bölgelerde görülmektedir.

  1. Kene Nedir?

Keneler bir parazit türü olup, bej renkli, oval şekilli, 6 ya da 8 bacaklı uçamayan ve sıçrayamayan oval şekilli hayvanlardır.

  1. Kene Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Keneler genel olarak en çok kasım ve mayıs aylarında ortaya çıkan parazitlerdir.

  1. Kene Nasıl Çoğalır?

Keneler de diğer tüm haşere türleri gibi yumurtalama yöntemi ile çoğalan canlılar olup yumurtalarını yaşadıkları ortamda herhangi bir yere bırakabilirler.

  1. Kene Nerede Yaşar?

Keneler genel olarak çalılık, otlaklık gibi yeşil alanlarda yaşarlar. Buradan hayvanlara ya da insanlara gelirler.

  1. Kenenin Hangi Türleri Öldürücüdür?

Hyalomma cinsi keneler, Kırım Kango Ateşi hastalığına neden olurlar. Günümüzde 850 adet kadar kene türü vardır ve bu kenelerden 30 tanesi kene hastalığı bulaşmasına neden olmaktadır. Yine aynı şekilde anatolicum ve marginatum alt türleri ülkemizde bulunmaktadır ve öldürücü tehlikesi vardır.

  1. Kene Nasıl Beslenir?

Kene yapıştığı canlının kanı ile beslenen bir canlıdır. Bu sırada birçok hastalığı bulaştırabilir. Kenenin beslendiği günden sonra hafif kızarıklık oluşur. Eğer kene kan emmeye devam ederse şişerek büyüyecektir.

  1. Kimler Risk Altındadır?

Başta veterinerler, bahçeli evi olanlar, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar ve yeşil alanlarda tedbirsizde kamp ve piknik yapan kişiler kene tehdidi altındadır.

  1. Kene Isırığı Belirtileri Nelerdir?

Kene hastalığı belirtileri arasında kusma, baş ağrısı, ateş, bulantı, ishal bulguları başlangıçta kendisini gösterir. İlerleyen aşamalarda idrarda kanama, ışığa hassasiyet, deri altına kanama, kanlı balgam gibi belirtiler gözlemlenebilir.

  1. Kene İle Nasıl Mücadele Edilir?

Kene bulunan bir alandaysanız ve kene gördüyseniz bu alandan uzaklaşmanız gerekir. Alandan uzaklaşın ve profesyonel bir ilaçlama firması ile iletişime geçin. Bireysel müdahaleler kenelerle mücadele etmede kesinlikle başvurulmaması gereken mücadele yöntemleridir. İlaçlama firmaları kenelerin hepsini öldürecek kene ilacı ile yaşam alanlarınızdaki kenelerden kurtulmanızı sağlarlar.

Bir önceki yazımız olan Hamam Böceği İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply